top of page

Acu muskuļi– vai vainīgi pie galvassāpēm?

Šajā ierakstā turpinām jau iesākto tēmu par acu muskuļu nozīmi galvassāpju etioloģijā (skat. 10.09. ierakstu par AO blokādēm). Vai acu muskuļi var izraisīt spēcīgas galvassāpes? Kā mēs varam diferencēt, vai galvassāpju iemels varētu būt saspringti acu muskuļi? Kāds ir to rašanās mehānisms? Vai fizioterapeits var palīdzēt pacientam ar migrenozām galvassāpēm?

Par visu pēc kārtas. Acu muskuļi, kopumā 6 (4 rectus un 2 oblique) piestiprinās pie acs ābola, un to primārā funkcija ir nodrošināt acs mobilitāti visos virzienos, kā arī pielāgot aci redzei tuvumā un redzei tālumā t.i., akomodācija. Akomodējot jeb pielāgojot redzi priekšmetu aplūkošanai dažādos attālumos, acu muskuļi virza acs ābolu virziena uz priekšu un atpakaļ. Apskati muskuļu darbībā šeit: https://www.linkedin.com/.../tameem-mohamed-19111177_mri...

Fizioloģiski acs muskuļi pieder pie šķērssvītrotajiem muskuļiem, un morfoloģiski tos pieskaita pie toniskās muskuļu sistēmas. Acu muskuļi satur milzīgu daudzumu motoro vienību, kas liek tiem strādat precīzi un ilgstoši.


Mūsdienās cilvēki pavada lielu daļu laika skatoties tuvumā, respektīvi, datorā, mobilajā telefonā, planšetē. Tas nozīmē, ka acs muskuļi ir hroniskā kontrakcijā, kas noved pie pārslodzes. Kurš gan no mums nav izjuties acu nogurumu un sāpes, pavadot ilgas stundas, strādājot, mācoties pie datora? Pārslodze var rezultēties trigerpunktos, kas sekojoši noved pie galvassāpju epizodēm. Viens no pārslogotākajiem acu muskuļiem ir musculus superior oblique (MOS). Iemesls tam ir muskuļa nelabvēlīgā biomehāniskā pozīcija, kā arī tas ir visgarākais acu muskulis. MOS piestiprinās acs ābola aizmugurā, pie os sphenoidale, tālāk met loku caur trohlea un piestiprinās pie acs ābola virsmas. MOS griež aci kaudolateriālā virzienā (uz leju un āru) un akomodējot, maina acs ābola formu un kustina aci ventrodorsālā virzienā (uz priekšu/atpakaļ). Kad skatāmies tuvumā, MOS tiek nospriegots, pārslodzes rezultātā odas trigerpunkti un tiek ierobežota acs ābola mobilitāte. Šeit nonākam pie galvassāpēm. Gan pārnestā, gan tiešā nozīmē


MOS trigerpunktu iztarojuma vieta ir pieres un deniņu daļa, aiz acs. Pacienti sūdzas par migrēnas tipa sāpēm t.i, sāp vienā galvas pusē. Sāpes parādas pēkšņi, pēc intensīva darba, pēcpusdienā un vakaros; var kombinēties ar sāpošām un nogurušām acīm.

Acu muskuļiem ir funcionālās saistības ar citiem muskuļiem, piemēram, īsajiem kakla ekstenzoriem. Kādā veidā? Cau cerviko-okulāro refleksu. Šo refleksu var izmantot acu terapijā. Par to vairāk mūsu nākošajā ierakstā!

Rezumējot, ja pacients sūdzas par galvassāpēm, ir vērts atcerēties par acu muskuļiem!

Comments


bottom of page