top of page

No potītes traumas uz galvasāpēm!

Updated: May 29, 2022

Iepriekšējā ierakstā aplūkojām trigerpunktus acu muskuļos un to saistību ar galvassāpēm (skat.16.09.2021).

Tajā aprakstījām galvenos mehānismus, kas izraisa trigerpunktus acu muskuļos, piemēram, ilgstošs darbs pie datora. Specifiski tika aprakstīts m.superior oblique. Bet kas vēl ietekmē acu muskuļi pārpūli? Vai, piemēram, potītes sastiepums var izrasisīt galvassāpes?

Ja skatāmies no neurofizioloģijas skatupunkta, saistību starp acu un kakla muskuļiem nosaka cerviko-okulārais (CO) reflekss. Acis ir saistītas ar augšējo kakla daļu līdz C4 segmenta tieši caur šo CO refleksu, tas ir, caur propriocepciju no cervikālajām facetlocītavām un dziļajiem kakla muskuļiem.


Piemērs, uzskatāms piemērs, kā cerviko-okulārais reflekss strādā ir - kad skatāmies pa labi, automātiski kakla muskuļi griež galvu uz labo pusi. Cerviko-okulārais refless kopā ar vestibulo-okulāro refleksu fiksē skatienu uz objektu, nodrošinot precīzu un neizplūdušu "attēlu" uz tīklenes, kamēr mēs kustinam galvu t.i., kad esam kustībā, esam spējīgi fiksēt skatienu un izlasīt norādes.

Piemērs.


Augšējās kakla daļas blokāde (līdz C4 segmentam) maina kakla facetlocītavu, kā rezultātā veidojas muskuļu disbalacs dziļajos kakla muskuļos. Muskuļu disbalacs izmaina propriocepciju no segmentiem un ietekmē cerviko-okulāro refleksu t.i., tas palielinās. CO refleksa paugstināta jūtība veicina acu muskuļu saspringumu un pārpuli.

Ir daudz iemeslu, kas var izrasīt kakla daļas blokādi. Kad aplūkojam miofasciālās ķēdes, tās visas sākas vai beidzas kakla/galvas apvidū. Ja ir traumas perifērijā t.i., perifērās locītavās, tad tās vienmēr ietekmē centrālās jeb akciālās locītavas. Piemēram, ja pacientam ir kreisas potītes sastiepums, viņs automātiski centīsies svaru pārnest uz labo kāju, lai atslogotu traumēto kāju. Šajā momentā ķermeņa smaguma jeb gravitātes centrs ir novirzīts uz labo pusi, bet mūsu smadzenēm ir svarīgi, lai ķermeņa smaguma centrs ir vidū, tas nozīmē, ka ķermenis un arī galva novirzīsies pa kreisi. Un atkal rodas problēma - smadzenes "dara visu", lai galva un acis būtu stingri horizontālā stāvoklī, līdz ar to galva tiks noliekta vairāk uz labo pusi. Tas savukārt maina kakla muskuļu balancu, kas noved pie blokādes kakla daļā. Tas izmaina propiocepciju, cerviko-okulāro refleksu, izraisa TrP acu muskuļos, kas var rezultēties galvassāpēs.

Šis piemērs ilustrē kā un caur kādiem mehānismiem mūsu ķermenis ir saistīts. Fizioterapija ir zināšanu kopums no dažādiem medicīnas priekšmetiem, un, mums, fizioterapeitiem, tas jāiemācas salikt kopā!Avoti:


Comentarios


bottom of page