Miofasciālo ķēžu novērtēšana un dinamika: Jogas elemetu izmantojums terapijā – I daļa

Kursu mērķis ir izprast miofasciālo ķēžu (myofascial chains) veidošanās mehānisms, to novērtēšanu un dinamiku. Miofasciālo ķēžu  pielietojums atvērtās un slēgtās kinemātiskās ķēdēs. Miofasciālo ķēdes un to saikne ar dziļo stabilizācijas sistēmu (the deep stabilization system).  Miofasciālo ķēžu praktiskais pielietojums fizioterapeita praksē, kas ietver jogas pozīciju pielietojumu miofasciālo ķēžu kontekstā, kā arī raugoties no biomehānikas un kinezioloģijas perspektīvas. Jogas pozīciju pielietojums muskuloskeletālo disfunkciju gadījumā.

Bieži fizioterapeiti savā terapijā izmanto jogas elementus bez padziļinātām zināšanām un fizioterapeitiska pamatojuma.  Tieši tādēļ šajā kursā tiks padziļināti aplūkots jogas pozīciju pielietojums, izmantojot miofasciālo ķēzu dinamika, biomehānikas un kinezioloģijas zināšanas.

Kursa A galvenās tēmas: miofasciālo ķēžu novērtēsana un dinamika; miofasciālo ķēzu pielietojums, izmantojot dažādās jogas pozīcijās; jogas pozīcijas, to praktiskais pielietojums pie dažādām disfunkcijām; elpošana kā daļa no dziļās stabilizācijas sistēmas, elpošanas tehniku praktiskais pielietojums terapijā pie dažādām disfuncijām.

Datums: 15.07. – 17.07.2022

Pasniedzēja: Dr. Jitka Mala (Čehija)

Kursu norises vieta: “RehaThink centrs”, Barona Biznesa centrs, Krišjāņa Barona iela 40, Jelgava, LV-3001.

TIP: 24 kredītpunkti (3 mācību dienas) – saskaņots ar LĀPPOS

Cena: 450 Euro

Valoda: angļu valoda (vajadzības gadījumā tulkojums latviešu valodā)

Kursu programma

1.diena 9.00- 17.00

9:00 – 10:00

Ievads problemātikā un kursu programmā.

10: 15 – 12:00

Elpošanas pamatkomponenti, elpošanas komponentu un stabilizācijas sistēmas sadarbība, stabilizācijas sistēmas funkcijas apraksts elpas un slodzes kontekstā (teorija).

Elpas kinemātika, tās diagnostika attiecībā uz stāju (praktika).

Elpošanas pamata tehnikas un to variācijas fizioterapijā (praktika).

Iegurņa josla muskuļu problemātika – novērtēšana un terapija (praktika). Iegurņa joslas muskuļi kā daļa no stabilizācijas un elpošanas sistēmas, iegurņa joslas muskuļu funkcionāla diferenciācija. Terapija un autoterapijas tehnikas.

13:00 – 14:30 + pauze, 15:00 – 16:30

Apraksts un iepazīšanās ar galvenajām miofasciālajām ķēdēm (pēc Myers), miofasciālo ķēzu veidošanās princips, posturālo un fāzisko muskuļu raksturojums (trigerpunkti, hipertonus, normotonus, hipotonus) (teorija). Jau aprakstīto miofasciālo ķēžu saraksts pēc Myers, salīdzinājums ar citiem autoriem. Miofasciālo ķēžu nozīmes skaidrojums un miofasciālo ķēžu garuma ietekme uz veikto kustību (praktika). Diagnostika no veiktās kustības – pamata identifikatori.

Miofasciālo ķēžu diagnostika –  jogas pamatpozīcijas. Miofasciālo kēžu diagnostika un terapeitiskais pielietojums, izmantojot jogas pamatpozīcijas (teorija un prakse).

Dinamiskā darba principi slēgtās un atvērtās kinemātiskās ķēdēs (teorija un prakse):

 • “četrrāpus” pozīcija (mardjariasana) – principi un kombinācijas, darbs slēgtās un atvērtās ķēdes- pozīciju piemēri. Jostas daļas un sakroiliakālās locītavas automobilizācija, izmantošana mugurkaula jostas daļas un SI locītavu automatizācijai (prakse). Praktiska atšķirība starp slēgto un atvērto ķēzu funkciju, to ietekme uz diagnostiku un terapeitisko efektu.
 • “suns” pozīcija ar galvu uz leju (adhomukhasvanasana) – praktiska apmācība; dorzālās (aizmugurējās) ķēdes diagnostika un terapeitiskie principi (teorija un prakse)
 • “suns” pozīcija ar galvu uz augšu (urdhvamukhasvanasana) – praktiskā apmācība; ventrālās (priekšējās) ķēdes diagnostika un terapeitiskie principi (teorija un prakse)
 • stāja un tās variācijas (hastasana, tadasana, uttkatasana, mardžariasana) – praktiskā apmācība, “dziļas” muskuļu kēdes diagnostika un terapeitiskie principi(teorija un prakse)
 • “karotāja” pozīcija un variācijas (virabhadrasana I, II, III) – praktiskā apmācība, spirālveida muskuļu ķēdes diagnostika un terapeitiskie principi (teorija un prakse)

16:30 – 17:00 Diskusija

2.diena 9.00 – 17.00

9:00 -10:30

Elpošanas pamatprincipu atkārtojums

Jogas pamatpozīciju t.i., praktiska atkārtošana; padziļināta pozīciju analīze; praktiskā izmantošana terapijā dažādu disfunkciju gadījumā; inventāra izmantošana, lai uzlabotu pozīcijas mehānisko izpildījumu un muskuļu koaktivizāciju).

10:45 – 12:00

–     Praktiska iepazīšanās ar visu miofasciālo ķēžu gaitu; katrai ķēdei raksturīgo pozīciju identificēšana un izpilde –  diagnostikas un terapeitiskās pozīcijas, mācīšanās identificēt veselas un daļējas ķēdes (prakse).

–    Statiskā un dinamiskā stiepšanās, to izmantojums. Izometriskie vingrinājumi – teorija un praktiskais izmantojums pozīciju piemēros.

–   Mehāniskā un koaktivācijas modeļu atšķirības(teorija, prakse).

13:00 – 17:00

 • Stājas pozīcija (tadasana) – diagnostikas un terapeitiskās pozīcijas, darbs ar apakšējo ekstremitāšu miofasciālajām ķēdēm (prakse).
 • “Krēsla” pozīcija (uttkatasana)diagnostikas un terapeitiskās pozīcijas. Terapeitiskais pamatojums un pielietojums, piemēram, plakanās pēdas gadījumā vai pie ceļa locītavas nestabilitātes. Terapeitiskās variācijas.
 • “Stārķa” pozīcija (suptapadagusthasana) – pamatpozīcija un variācijas. Pielietojums pie statiskas un dinamiskas stiepšanās. Terapeitiskais pielietojums-pseidoradikulopātijas, “lumbālais” sindroms u.c. disfunkcijas. Dorsālā muskuļu ķēdes aktivācija.
 • “karotāja” pozīcija I, II (virabhadrasana I, II) – Terapeitiskais pamatojums un pielietojums, aktivizējot dziļo stabilizācijas sistēmu (deep stabilization system)- plakanas pēdas gadījumā, ceļu nestabilitāte, Osguda-Šlatera slimība, menisku traumas, iegurņa disfunkcijas, stājas problēmas.
 • “karotāja” pozīcija III un “pusmēness” pozīcija (virabhadrasana III, chandrasana) – Terapeitiskais pamatojums un pielietojums, piemēram, gūžas locītavas stabilizēšanai. Darbs ar apakšējās ekstremitātes spirālveida muskuļu ķēdēm, aktivizējot gūžas un pēdas funciju. Gūžas locītavas funcijas diferenciācija.
 • “Noliekšanās uz priekšu” pozīcija stāvus un sēdus pozā (prašvottanasana, upavištakonasna, paschimottanasana, hastapadagusthasana)- variācijas darbam ar dorzālo miofasciālo ķēdi (prakse). Pozīciju variācijas dažādiem pacientiem. Terapeitiskais pamatojums un pielietojums, piemēram, pseidoradikulāriem sindromiem, stājas disfunkcijām u.t.t.
 • bērna” pozīcija (balasana) – pamata pozīcija un kombinācijas inventāru. Terapeitiskais pielietojums pie ribu blokādēm.

Diskusija

3.diena 9.00 – 17.00

9:00 – 10:30

Pamatpozīciju atkārtojums, elpošans un pozīciju kombinācija.

10: 45 – 12:00

Ektenzijas pozīcijas izmantojums fizioterapijā – diferenciācija, nozīme.

 • “Kobra” pozīcija un “suns” pozīcija ar galvu uz augšu (budžangasana, urdhvamukhasvanasana) – terapeitisks pamatojums un pielietojums dažāda spektra pacientiem, piem., radikulopātijas; pseidoradikulopātijas; muguras sāpju pacientiem u.t.t.
 • Ekstenzijas pozīcijas guļus (suptavírásána ar inventāru) – terapeitiskais pamatojums un pielietojums pie stājas traucējumiem, piem.,kifozes; ribu blokādes; augšējais krusteniskais sindroms u.t.t.

13:00 – 17:00

 • “Tauriņa” pozīcija (badhakonasana) – Terapeitiskais pamatojums un pielietojums, piem., pie gūžas locītavas disfunkcijām, mugurkaula jostas daļas iegurņa pamatnes muskuļu disfunkcijām. Variācijas ar inventāru.
 • Sēde ar rotāciju (janushirsasana) – Terapeitiskais pamatojums un pielietojums, piem., muguras sāpes; ierobežota krūškurvja rotācija u.t.t.
 • „Baloža“ pozīcija (kapotasana) – Pozas modifikācijas dažādiem pacientiem. Terapeitiskais pamatojums un pielietojums, piem., kā SI automobilizācija; gūžas locītavas un muguras sāpju gadījumā u.t.t.
 • Mugurkaula rotācijas (bharadvadžasana) – Pozas modifikācijas dažādiem pacientiem, dažādas grūtības pakāpes.  Terapeitiskais pamatojums un pielietojums.

Pozīciju un miofasciālo ķēžu atkārtojums.

Diskusija, noslēgums.

Pasniedzēji

jtka mala

Pasniedzēja Charles University in Prague, Faculty of Physical Education and Sport, veselības studiju novirzienā. Studiju kursu priešmeti: praktiskas fizioterapijas metodes, fizioterapija klīniskajā praksē, diferenciāldiagnostika fizioterapijā. Specializējas sieviešu veselībā, to skaitā, funcionālās neauglības problemātikā, disfunkcijas, kas saistītās iegurņa joslas problemātiku.

Daudzu gadu praktiskā pieredze fizioterapijas jomā.

Dr. Jitka Mala

Pasniedzēja Kārļa Universitātē Prāgā, FTVS, fizioterapijas departaments (Charles University in Prague, Faculty of Physical Education and Sport), fizioterapeite

Reģistrācija

Informācija par dalībnieku


Kontaktinformācija


Juridiskām personām   Es piekrītu noteikumiem (lasīt vairāk)
   Es piekrītu noteikumiem (lasīt vairāk)